Ezber yapma yöntemleri

Ezber yapmak çoğu kişi için çile haline dönüşebilmekte olan bir durumdur. Peki ya ezber yapmak gerçekten de bu kadar zor bir şey midir, yoksa durumu beynimiz mi zorlaştırmaktadır?

Evet bir bakıma durumu zorlaştıran beynimiz. Tabi bunun da bazı sebepleri mevcut ve yine bazı faktörlerle aşılabilir. Öncelikle basitçe beynimizin öğrenme yöntemlerine bir göz gezdirelim

  • Yazarak öğrenme
  • Görerek öğrenme
  • Duyarak öğrenme

Bu öğrenme yöntemlerinin hepsi kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Kimi insan ben elim kalem tutmadan öğrenemem derken kimi insan ben aynı zamanda görmeliyim der. Ancak tabi ki işin özü bu noktalarda değildir. Yani siz evet bir kelimeye çok sık maruz kalırsanız onu ezberlemenize bile gerek kalmaz. Misal hanginiz ”okey” veya ”yes” gibi İngilizce kelimeleri özellikle ezberlemeye çalıştı? Sanırım hiçbirimiz. Ancak hepimiz bu kelimeleri biliyoruz. Neden mi? Çünkü sürekli olarak maruz kalıyoruz. Tabi Peki ya bir dil öğrenirken ya da bir derse çalışırken nasıl olacak? sonuçta derste kullanılan kavramları her gün her yerde görmüyoruz. Bu yüzden sadece derste maruz kaldığınız ve de odaklanmadığınız bir dinleme sizin o bilgileri ezberlemeniz için hiç yeterli değil.

İşte tam olarak da bu yüzden kendimize yapay bir ortam yaratmalıyız. Bunun içinde:

  • Hikayeleme yöntemi: Beyin gündelik şeyleri daha rahat olarak kafasında oturtabilir. Bu yüzden gündelik bir hikaye arasına lazım olan bilgileri ekleyebilirsiniz
  • Anahtar kelimeler: Beynimizde eşleştirme özelliği vardır. Bir durum ile diğerini eşleştirebilir, bu yüzden: Ezberlemeniz gereken bir şey var diyelim. Örneğin tarih dersine çalışıyorsunuz ve Büyük Taarruz savaşını hep unutuyorsunuz. Onu Yurt kurtaran olarak hatırlamak adına kurtarmak kelimesiyle kafanızda eşleştirin. Kurtarmak denildiğinde aklınıza Büyük Taarruzu getirin hep ve böylece bir süre sonra bu iki kavram eşleşmiş olacaktır.
  • Beyninizi bunu yapmalıyım diye zorlamaktan uzak durmalısınız. Yaptığınız işi normal bir iş gibi görmeli, hatta eğlenmelisiniz.
  • Tekrar tekrar yazma: Bir bilgiyi öğrenirken, sık unutuyorsanız onu bir deftere defalarca kez yazın, daha sonra üstünden biraz süre geçince tekrar yazın ve vaktiniz varsa bunu farklı günlere de yayın.
  • Sesli şekilde tekrar: Evet kimi insan için duymak da oldukça önemlidir. Peki bunun için illa size birisinin söylemesine gerek var mı? Tabi ki hayır. Kendi kendinize konuşarak da bu ihtiyacı giderebilirsiniz.

Yani en iyi ezber yöntemi her şeyi birlikte yapmaktır diyebiliriz ve bununla birlikte sık tekrar gereklidir. Beynimiz öğrendiği farklı şeyler sonucu bir öncekileri unutabilir veya bilgileri kullanmadığınız için aklınızdan uçurabilir. Unutmayın şu ana kadar bildiğiniz birçok şeye seneler boyunca maruz kaldınız. Gerek yazdınız, gerek duydunuz gerekse söylediniz. Bu yüzden kolayca ezber yapabilmek için bunları sıkça söylemeye ve yazmaya ihtiyacınız var. Aynı şekilde bazı kişiler için ezbere kolaylık sağlayan ekstra detaylar vardır.

Bazı insanlar için ezber yapabildikleri zaman dilimi bazı kişiler için sessiz bir ortam bazı kişiler içinse tam tersine müzik gibi sesli ortamlar içeren yerler ezber ve çalışma için daha uygundur. Bu yüzden eğer diğer yöntemleri kullanarak öğrenemiyorsanız kendinizi keşfetmeye çalışın. Bunun için:

  • Gündüz mü daha iyi ezber yapabiliyorsunuz akşam mı deneyin. Hangisinden daha çok verim alıyorsanız özellikle ezber yapacağınız saatleri oralara koyun.
  • Eğer sadece sessiz ortamlarda ezber yapabiliyorsanız kendinize ona göre bir ortam ayarlamaya çalışın, gerekiyorsa kütüphaneye gidin.

Sonuç olarak tüm bu detaylara dikkat ettiğinizde bilgilerin kolaylıkla hafızanıza girdiğini göreceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir