Felsefe Bilim midir?

Öncelikle cevabımız: Felsefe bir bilim değildir. Sonrasındaysa felsefe nedir ve neden bir bilim değildir bunu ele alacağız.

FELSEFE NEDİR

Felsefe kelime kökeni olarak ”bilgelik sevgisi” anlamına gelmektedir. Yani bilgiye ve erdeme ulaşmak şeklinde kısaca özetleyebiliriz. Bu sebepten ötürü düşünmek ve araştırmak felsefenin özünü ve anlamını oluşturmaktadır. Yani felsefe evrene dair düşünmektir.

Felsefe insanlığın var oluşundan bu yana günümüze ulaşmıştır, bunun sebebiyse tabi ki her insanda bulunan ve doğuştan gelen bilme arayışıdır. Felsefe her türlü düşünceyi içerisinde barındırır. Nasıl var olduk?, maddenin yapı taşı nedir?, evrensel bir ahlak yasası var mıdır? gibi çeşitli tüm sorular düşünce ve haliyle felsefe içerir ve aynı zamanda felsefenin bir konusu halindedir. Felsefenin alanlarından da neredeyse evrene dair her konu üzerine bir düşünce olduğu görülebilmektedir. Bu konular:

  • Ontoloji: Varlık üzerine felsefe
  • Epistomoloji: Bilgi üzerine felsefe
  • Aksiyoloji: Değer felsefesi

Görüldüğü üzere gerek varlık, gerek değer gerekse bilgi üzerine düşünceleri barındırmaktadır felsefe. Peki ya şimdi asıl noktaya gelelim

FELSEFE NEDEN BİLİM DEĞİLDİR

Bu konu için öncelikle bilim nedir? yazımıza bakabilirsiniz http://www.bilimedair.com/bilim-nedir/

Felsefenin içeriği ve konularında değindiğimiz üzere felsefe tamamıyla düşünceler üzerine odaklanmış durumdadır. Bilim nedir? Başlığında da anlattığımız üzere bilim nesnellik gibi, deneme yanılma yöntemi gibi faktörler içermektedir. Bu yüzden maddeler halinde belirtmemiz gerekirse:

  • Nesnel olmayışı, düşüncelerin kişiden kişiye göre değişebilir oluşu.
  • Deneme ve yanılma yönteminin kullanılamaması
  • Somut konuları ele almaması (varlık gibi)
  • Soruların net bir sonucunun olmaması (oysa bilimde 2+2=4 gibi bir sonuca ulaşılmaya çalışılmaktadır)

Yukarıda gösterilen sebeplerde felsefenin neden bilim olarak adlandırılmadığına yer verilmiştir. Tüm bunlara ilave olarak felsefenin eski zamanlarda bilim olarak görüldüğünü bilmekte de yarar vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir