Gökyüzü neden mavidir?

Gökyüzüne baktığımızda uçsuz bucaksız bir mavilik bizi karşılamaktadır. Peki ya gökyüzü neden mavidir?

Öncelikle gökyüzüne rengini veren Güneş’tir. Güneşten yayılan ışınlar dünyaya gelir ve gelirken barındırdığı ışığın içerisinde tüm gökkuşağı renkleri mevcuttur. Peki ya neden gökkuşağı 7 renge sahipken biz gökyüzünde sadece mavi rengini görüyoruz? bunun cevabı ise görünür spektrum bir diğer ismiyle görünür ışıktır.

Görünür ışık renklerin dalga boylarını temsil etmektedir, her rengin kendisine göre ayrı bir dalgaboyu bulunmaktadır ve bu dalgaboyları da bizim renkleri görmemizi sağlamaktadır. İnsanların görebileceği dalga boyları 360-700 mm aralığına sahiptir. Gökyüzünün mavi olmasının temel sebebi de bu aralıkta gizlidir. Şöyle ki: kısa dalgaboylu ışık uzun dalgaboylu ışığa oranla daha çok dağılmaktadır. En kısa dalga boylu ışık 1. olarak mor ardından 2. olarak ise mavidir. Güneşin mavi olarak görünme sebebiyse güneşten gelen ışınlar içerisinde mavi rengin mor renkten daha fazla olmasıdır. Bu sebepten ötürü gökyüzü mavi olarak görünmektedir.

Yani eğer güneşten gelen ışınlar içerisinde mor rengi daha fazla olsaydı mor bir gökyüzü görebilirdik

Fakat dalgaboylarının kısalığı ve güneş ışınlarının içerisinde bulunan renk miktarı ve dünyaya gelen ışınlar atmosfer içerisinde kırılmaya uğrayarak etrafa mavi rengi saçmakta ve gökyüzünü mavi olarak görmekteyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir