Karbonhidrat zararlı mıdır?

Karbonhidratlar hemen hemen hepimizin sıkça tükettiği ancak sürekli tartışma konuları arasında olan besin kaynaklarımızdan bazılarıdır. Bazıları o kadar ileri gitmektedirler ki karbonhidratların tamamıyla kesilmesi konusunda dahi konuşmalar yapmaktadırlar. Peki gerçek böyle midir? Tabi ki hayır. Öncelikle bunu 2 açıdan anlamak için karbonhidrat nedir ve ne işe yarar bunu inceleyelim.

KARBONHİDRAT NEDİR

Karbonhidrat bir enerji kaynağıdır. Yediğimiz karbonhidratlar (pirinç, makarna, ekmek…) glukoz haline getirilir (kan şekeri) ve daha sonraysa vücudumuz tarafından enerjiye dönüştürülerek kullanılır. Ve karbonhidratlar vücutta ilk kullanılan enerji kaynağıdır. Bu nokta itibariyle proteinlerden önce kullanılmasıyla vücudumuz için oldukça önemli protein deposunu da korur. Eğer vücumuzda yeterli karbonhidrat bulunmuyorsa bu durumda ilk olarak protein depomuz enerji için kullanılacaktır.

KARBONHİDRATLARIN YARARLARI

Tabi daha sonra karbonhidratın yararlarını incelememiz gerekiyor ki neden karbonhidrat almamız lazım vücudumuza görelim.

 • Vücudumuz için enerji kaynağıdır
 • Protein depomuzun tükenmesi engeller
 • Günlük almanız gereken kaloriyi destekler (karbonhidratların kalorileri yüksektir)

Peki ya karbonhidrat alımını durdurursak, tamamıyla protein alımına geçersek o zaman neler olur? o halde karbonhidrat tüketiminin olmayışı durumuna bakalım:

 • Kas kaybınız artacaktır
 • Kendinizi yorgun ve halsiz hissedeceksiniz
 • Gün içerisinde yaptığınız işlerde performansınız düşecektir (enerjiniz düşeceği için)
 • İştahsızlık

Yani kısaca konuya değindiğimiz takdirde oldukça bitkin bir hayat halini alacaksınız. Bu da biraz kiloluların aç kalacağıma yer mutlu olurum gibi gözükebilir ama tabi ki durum öyle değil. Tabi ki her şeyin fazlasını kullanmak zarardır, ancak yeterli düzeyde ve kaliteli ürünlerle karbonhidratı almak da herhangi bir sakınca yoktur.

Peki vücuda karbonhidrat alırken hangi ürünler mi tercih edilmeli?

 • Yulaf: Yulaf hem yüksek lif oranı hem zengin karbonhidrat hem de yüksek protein oranıyla vazgeçilmez besin kaynaklarından birisidir.
 • Esmer pirinç: Pirinç konusundaysa beyaz pirince oranla esmer pirinç daha sağlıklıdır ve tercih edilmesi gereken bir karbonhidrat kaynağıdır.
 • Tam tahıllı ekmek: Tam tahıllı ekmek de ekmek kullanırken tercih etmeniz gereken ürünler arasında yer alır.
 • Patates: Evet, patates de bir karbonhidrat ve şeker deposudur. Patates de kaliteli karbonhidratlar arasında yer alır ancak kullanılan yağlar sebebiyle kalitesiz bir hale gelebilir. Bu yüzden kızartmasından ziyade haşlanmış halini tercih etmeniz daha yararlı olacaktır.

Yani işin özü itibariyle zararlı olan karbonhidratlar değil zararlı ürünlerdir. Faydalı ürünler tüketildiği takdirde karbonhidratlar vücut için oldukça yararlı olacaktır. Karbonhidratı vücuttan tamamıyla kesip yorgun ve bitkin bir şekilde yaşama devam etmek hem beyin sağlığı açısından hem de beden sağlığı açısından hiç faydalı değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir