Kilo Verme Yöntemleri

Kilo vermek kimi insanlar için oldukça büyük sorun haline dönüşmektedir. Sadece kilo vermek değil sağlıklı kilo vermek de yine aynı şekilde bir sorundur. Bu yüzden kilo nasıl verilir, kilo verirken yapılan hatalar (sarkmaların oluşması…), bölgesel kilo vermek mümkün müdür sorusu ve sağlıklı kilo verme yöntemlerini ele alacağız.

Kilo verme

Kilo vermek kısaca alınan kalori ile harcanan kalori arasında farktır. İşte sizin kilo vermenizi sağlayacak şey de bu yüzden tam olarak budur ”kalori açığı”. Yani eğer aldığınız kalori ile harcadığınızdan az olursa kilo vermeye başlayacaksınız. Evet zaten sizin aradığınız şey de tam olarak bu. Biz de size yardımcı olabilmek adına hesaplamalarla durumu anlatacağız. Şimdi olayı matematiksel hesaplamalarla biraz daha aydınlığa kavuşturalım

 • 1 kilo 7400 kaloridir
 • 70 kiloda bir kişininse alması gereken ortalama kalori 2200 civarıdır. (bunu şu sayfadan hesaplayabilirsiniz https://www.agirsaglam.com/gunluk-kalori-ihtiyaci-hesaplama/ )
 • Bu da demek oluyor ki günlük almanız gereken kalori 2200 ise ve siz 2000 alırsanız günde 200 kalori açığı oluşturursunuz.
 • Sonuç olarak bu şekilde 37 gün sonra 1 kilo verirsiniz.

Rakamlar gözünüzü korkutmasın. Tabi ki 1 kilo vermek için 37 gün beklemezsiniz. Bu sadece kaba bir hesap ki zaten az sonra bu açığı ne kadar kolay yaratabileceğimizin farkına varacaksınız. Kilo vermek için gerekli olan ana noktalarımız sabır ve doğru yöntemlerden geçmektedir. Yöntemlerimize gelmeden önceyse bölgesel kilo verme konusuna bakalım.

BÖLGESEL KİLO VERMEK MÜMKÜN MÜ ?

bölgesel kilo vermek

Cevabımız maalesef ki: Hayır. Bölgesel olarak kilo veremezsiniz. Vücudunuzun kendisine göre bir kilo verme haritası vardır ve bu kişiden kişiye göre değişiklik gösterecektir. Yani siz göbeğinizi küçültmek istiyorken verdiğiniz ilk kilolar ağırlıklı olarak bacaklarınızı inceltebilir. Amma bu durum moralinizi bozmasın, eğer sağlıklı beslenir ve sporda yaparsanız bu durumun da önüne geçebilirsiniz.

Şimdiyse asıl kısmımız olan kilo verme yöntemlerimize geçelim.

Kilo Verme Yöntemleri

 • Karbonhidratları azaltın. Neden mi? Çünkü karbonhidratlar da oldukça fazla kalori mevcuttur. Ancak tabi ki azaltın demek tamamıyla kesin demek değildir çünkü bu da sağlıklı bir eylem değildir. http://www.bilimedair.com/karbonhidrat-zararli-midir/
 • Protein ağırlıklı beslenme oluşturun. Yani karbonhidratı keseceğiz peki ne yiyeceğiz sorusuna da bir cevaptır aynı zamanda bu durum. Bunun yanında sebzeler de olmazsa olmazdır.
 • Yine bir karbonhidrat kaynağı ancak özellikle belirtmeden olmaz. 100 gram ekmekteki kalori 260 gram kadardır. Bir ekmek ise ortalama 200 gramdır. Bu da 520 kalori eder ki günlük almanız gereken kalorinin 4/1 ine eş gelebilir.
 • Sıvı yağların kullanımını azaltın (zeytinyağı gibi kaliteli yağlar belirli düzeyde kullanılabilir) yağlı yemeklerden uzak durmadan kilo vermeniz imkansıza yakındır. Çünkü zaten kalori oranı yüksek olan gıdalara bir de yağın kalorisi eklenir ki yağ inanılmaz bir kaloriye sahiptir. 100 ml sıvı yağda 850’yi aşkın kalori vardır ki biz bunun vücudumuza girmesini asla istemeyiz.
 • Akşam belirli bir saatten sonra yemeyi bırakın. Bu en etkili yöntemlerden birisidir. Çünkü siz hem hareket halinde olmaya ve kalori yakmaya devam edeceksiniz. Hem de vücudunuza kalori almayacaksınız. Akşam 7-8 den sonra yemeyi bırakmak idealdir. sabah 8 de kalkacağınızı varsayarsak yaklaşık 12 saatlik bir süreç ortadadır. Akşamları 1 süt içerek de vücudunuzun gerekli olan ihtiyacını karşılayabilirsiniz.
 • Şeker alımını düşürün. Eğer çok çay içen birisiyseniz özellikle bu sizin için ciddi bir fark yaratabilir. 100 gram şekerde 400 kaloriye yakın miktar vardır. 1 küp şeker ise ortalama 3 gramdır. Bir çaya 3-4 küp şeker atmak ülkemizde yaygın. Haliyle bir bardakta ortalama 40-50 gram kalori alıyorsunuz demektir bu da.
 • Yürüş yapmak da yine önemli bir adımdır. Peki yürüyüş yapmak ne kadar kalori yakar onu da belirtelim Bu sizin kilonuza ve temponuza göre değişecek olsa dahi 70 kilo birisini yine hesaba alırsak 1 saatte ortalama 280-320 arası bir kalori yakacaktır.
 • Çikolatayı bırakmak. Evet yukarıda 1 saatlik koşudan 280-320 gibi bir kalori yakımı olacağını söyledik. Peki ya 100 gram çikolata kaç kalori? yaklaşık 550 kalori. Evet yani siz 1 saat koşarak neredeyse 1-2 küçük çikolatayı anca yakabiliyorsunuz. Ancak onu yemesi ise saniyeler sürüyor.

Peki karbonhidrat açığı oluşturduk. Sırada bizi neler bekliyor? Ya da kilo verme sırasında nasıl hatalar yapılıyor?

KİLO VERME NOKTASINDA YAPILAN YANLIŞLAR

 • Hızlı kilo vermek: Birden kilo vermek isteyen kişiler amacına helen ulaşmanın daha faydalı olacağını düşünüyor. Fakat hızlı kilo verirseniz ya da yine hızlıca kilo alırsanız vücudunuzda çatlaklar oluşur.
 • Çok az yiyerek kilo vermeye çalışma: Çok az yemek birden vücudunuzu şoka uğratabilir. Bu da sağlığınız açısından oldukça yanlış olacaktır. En doğru yöntem kalori açığını yavaş yavaş oluşturmaktır. Yani günde 3000 bin kalori alırken birden 1500 lere indirmek sizin için pek de olumlu sonuçlar doğurmayacaktır. Unutmamak gerekir ki acele çoğu zaman olumlu sonuçlar getirmez.
 • Kaliteli yağ alımını kesmek: Kaliteli yağları sıfırlamanıza gerek yoktur. Bunlar kilo vermenize zarar değil tersine yarar dahi sağlayabilir. (zeytin yağı, tereyağ…)
 • Sadece beslenme düzeyinde diyet uygulamak: Evet en başta da söylediğimiz gibi kilo vermek alınan kalori ile harcanan kalori arasındaki farkla ortaya çıkıyordu. Yani siz hareket etmez, kalori yakmazsanız doğal olarak o kalori açığını yaratmanız daha da zor bir hal alacaktır.

Sağlıklı Kilo Vermek İçin Tavsiyeler

 • Mutfak tartısı alın: Günde ne kadar kalori almanız gerektiğini öğrenebilirsiniz. Ancak bunu uygulamak için o kaloriyi de hesaplamanız gereklidir. Bunun da en iyi yolu mutfak tartısından geçer.
 • Spor yapın: Spor yaparak daha sağlıklı şekilde kilo verebilirsiniz. Aynı şekilde çalışmalarınız sayesinde kilo verirken bölgesel olarak bir çöküş yaşamazsınız. (kilo verirken biyolojik olarak vücut önce bacaktan, göbekten ya da yüzden kilo verebilir, spor yaparken ise bölgesel çalışmalar mümkün olduğu için bu durumu biraz aşmak mümkündür)
 • Kilo vermek adına satılan ilaç ve benzeri şeylerden uzak durun. Unutmayın ki çaba ve irade olmadan elde edilen sonuçlar kötü şeyleri beraberinde getirebilir.

Tüm bu tavsiyelere ilave olarak da bu süreci devam ettirebilmeniz ve başarı elde edebilmeniz için en önemli şey tabi ki ”MOTİVASYON’‘ peki nasıl motivasyon elde edebiliriz? Ya da motivasyon noktasında ne gibi hatalardan uzak durmalıyız, kısaca kilo verme sürecinde nasıl hatalar yapmaktayız ya da neler yapmalıyız?

KİLO VERME SÜRECİNDE YAPILMASI GEREKENLER

Evet sadece kilo vermeye başlamak değil bu süreci doğru yönetmekte önemli. Yoksa ya hep sonraki pazartesi başlarım diye geçiştireceksiniz, ya da başlasanız dahi kısa süre içerisinde bırakacaksınız. Tabi ki bunun olmasını istemeyiz, o yüzden yine bazı önerilerimiz var:

 • Ertelemeyin: Ertelemek birçok konuda bizi sonuçtan alıkoyan bir faktördür. Sonraki pazartesiyi beklemeyin, hemen şimdi başlayın.
 • Yüksek hedefler koymayın: Kendinize yüksek hedefler koymayın. Bu sizin daha sonraki süreçte motivasyonunuzu düşürebilir. Küçük matematik hesapları yaptığımızda fark ettiğiniz gibi 1 kilo vermek için ciddi bir kalori açığı gereklidir. Bu yüzden sabırlı olu
 • Size en iyi cevabı görüntünüz verir. Tartılardaki rakamlara odaklı kalmayın, aynadan kendinizi iyi görmeye başladıkça ilerleme var demektir. Ve kendinizi her daha iyi gördükçe daha da motive olacaksınız.
 • Kendinize bir süre belirleyin: Kendinize bir süre belirleyin o süreden önce kilonuzu fazla incelemeyin. Bunun sebebi ise kilo vermek için belirli sürenin gerekmesi. Günlük kilonuz kontrol edip pek ilerleme göremezseniz bu moralinizi bozabilir. Bunun yerine bir süre geçtikten sonra bakıp gelişimi görmek daha motive edici olacaktır. (2 haftada bir tartıya bakmak yeterlidir)

Tüm bunları yaptığınız takdirde artık yavaş yavaş istediğiniz kiloyu verebilecek ve istediğiniz kiloya erişebileceksiniz. Unutulmaması gerekenler ise kilo vermek bir süreçtir. Ve siz bu süreci yönetirken hem iyi bir motivasyona sahip olmalı hem de çaba göstermelisiniz. Ve tabi ki en sonunda istediğiniz kiloya ulaşacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir