Zaman Nedir?

Zaman nedir? Zaman sadece algıladığımız bir hayali çember ya da yine kafamızdan oluşturduğumuz bir 24 saatlik pasta mı?

Zaman üzerine birçok teoriler kuruyoruz. Bunlardan başlıcası da zamanda yolculuk üzerine oluyor. Zaman ise öncelikle şu anı bildirmektedir. Geçmişten beri var olan şimdi de içerisinde bulunduğumuz an. Fakat aslında geçmiş diye bir şey yok gelecek diye bir şey de yok biz hep şu andayız. 2 milyon yıl önce de insanlar kendileri için olan anı yaşıyordu biz de kendimiz için olan anı yaşıyoruz. Tek değişen oluşturduğumuz takvimlerdeki geçen rakamlar.

Peki ya zaman gerçekten bu kadar basit bir şey midir? Yani sadece içerisinde vakit geçirdiğimiz bir alan mı yoksa daha kapsayıcı bir mesele midir? Öyleyse öncelikle dünyamızda zamanın tarihçesini inceleyelim.

ZAMANIN TARİHÇESİ

Zaman insanlar için her zaman bir muamma olmuştur. Fakat ilk insanlardan ve hatta canlılardan beri belirli bir zamanın içerisindeyiz. Ve bir şekilde zamanı anlamamız gerekliydi. Bunun ilk olarak en basit yolu güneşin doğuşu ve batışı üzerinden hesaplamalar yaparak ortaya çıkıyordu. Yani hiçbir şeye bakmadan güneş üzerinden fikir elde edilebiliyordu. Ancak daha sonra daha gelişmiş teknolojiler üretildi. Bunlar:

  • Güneş saatleri: Güneşin konumunu ölçerek ortaya çıkan sonuca göre veri veren bir sistemdir. m.ö 3500 lü yıllara kadar dayanır
  • Su saati: Kum saatine benzeyen bir sistemle içerisine su doldurulup, delik açılmış sistemde suyun delikten aşağı inmesiyle zamanın ölçülmesi
  • Kum saatleri: Yine su saatine benzeyen ancak kum ile hesap yapılan saatler
  • Ateş saati: Mum gibi düşünülebilecek bir sistemdir. Tüketilen yağa göre bir gölgeboyu ortaya çıkmakta ve bu gölge boyunun hesaplanmasıyla da zaman anlaşılmaya çalışılmaktaydı
zaman nedirateş saati

Ve yine bunlara benzer birçok aygıt yaparak insanlar zamanı öğrenmeye çalışmıştır. Fakat günümüzde artık saatin kaç olduğuyla değil saatin ne kadar hızlı ve yavaş geçtiğiyle ilgilenmeye başlamış durumdayız. İşte bu yüzden tekrar asıl konumuza geliyoruz. Zaman nedir?

Zaman nedir

Zaman kişiden kişiye hızı değişen ve bu hızın tamamıyla algısal olduğu bir alandır. Bu alanı en iyi tanımlayan isimlerden birisi de einsteın’dır ve şu şekilde bir tanım yapmıştır

”bir insan çok sıcak bir sobanın yanında bir dakika kalırsa bu ona bir saatmiş gibi gelir. ama güzel bir bayanın yanında bir saat muhabbet etse bu ona bir dakikaymış gibi gelir. ”

Einstein izafiyet teorisinde durumu çok güzel bir şekilde özetlemiştir. Evet zaman kişiden kişiye değişmekte olan ve içerisinde yaşadığımız anı, anlamdırmamıza göre de değişiklik gösteren bir kavramdır. Zaman algısal bir şeyse tabi ki bizim onu nasıl algıladığımıza göre değişecektir. Yani çok eğleniyorken ve bitmesin istiyorken zamanı güzel olarak algıladığınız için o an daha hızlı geçmiş gibi gelecekken, hemen geçsin istiyorken zamanı daha çok düşünecek ve daha kötü algılayacaksınız bu yüzden zihniniz de her şey çok daha detaylı ve yavaş olarak geçip gidecek.

Peki bu zaman algımızı etkileyen farklı şeyler var mı? Tabi ki var. Öncelikle zaman algımız kısalıyor. Nasıl mı oluyor?

Schumann Rezonansı

Evet Schumann rezonansı denen bir şey var ve bu rezonans bizim zaman algımızı kısaltıyor. Nasıl yani? 24 saat olan zamanı 23 saat olarak mı algılıyoruz? diyebilirsiniz. Ancak zaten 24 saat dediğimiz zaman sadece rakamsallaştırılmış bir durum ve matematik ile algımız zaten bir değil. Bizim için önemli olan 1 günün bizim kafamızda ne kadar hızlı geçtiği. Schumann rezonansı ise tam olarak burada etkili oluyor.

Bu rezonans zaman algısında etkili olan ve bununla birlikte dünyayı sardığı için canlıları da etkilediği iddia edilen yeryüzü ile iyonesfer arasındaki bir titreşim.

bu titreşimin keşfedildiğinde hesaplanan frakansı 7.8 hertz. Ancak şu anda ise ölçülen rakamlar 8’in çok daha üstünde çıkıyor. Bu da bize şunu gösteriyor ”zaman algımız kısalmış” zaman bizim için git gide kısalıyor.

yani baştan sona gelirsek, insanlar ilk başta içerisinde bulundukları dünyayı anlamlandırmaya çalışmış ve zamanı hesaplamaya kafa yormuştur. Daha sonra zamanı ölçmek yetersiz gelmiş ve zamanı anlamaya çalışmıştır. Şimdi zamanı da anlıyoruz ve artık farklı sorunlar ortaya çıkıyor. Zamanı yettirememek gibi. Peki zaman nedir? Sorusunu bitirdikten sonra zamansız bir toplum olsa nasıl olurdu diye sorgulayabilir miyiz? Zamansız toplum nasıl mı yani?

ZAMANSIZ TOPLUM

Eğer kutuplarda yaşıyor olsak nasıl olurdu? 6 ay gece ve 6 ay gündüzden oluşan bir yer. Peki böyle bir yerde zamanı ölçme ihtiyacı duyar mıydık? Sanırım hayır. Zamanı ölçmemizi gerektiren şey gece ve gündüz müdür peki? Büyük ihtimalle yine hayır. Okula gitmeyen bir öğrenci (yaz tatili gibi sürelerde) nasıl bugün hangi günde olduğunu bilmeyebiliyor çünkü umursamıyorsa insanların yapacak işleri olmasaydı da büyük ihtimalle zamanı umursamayacaklardı.

yani farklı bir noktada daha zamanı anlamlandırmış olduk. Zaman birçok insan için “iş” ifade ediyor. Ve hatta zamanı bölümlendiriyoruz. Nasıl mı? Tatil zamanı, dinlenme zamanı, çalışma zamanı… ve hepsine ayrı anlamlar yüklüyoruz peki yine zamanı umursamadığımız çünkü yapacak bir şeyimizin olmadığı bir toplum olsa nasıl olurdu? Pek mümkün gözükmüyor değil mi?

Evet çünkü zamanı yaratan da insanların kendisi. Çalışıyoruz böylece çalışma zamanı oluşuyor, dinlenmek istiyoruz böylece dinlenme zamanı ortaya çıkıyor . Tatil yapmak istiyoruz ve tatil zamanı ortaya çıkıyor. Ve biz bunların hepsini çok ayrı şekillerde algılıyoruz. Örnek mi? “Pazartesi sendromu” pazartesi çalışan bir insan için kötü bir zaman olarak adlandırılabiliyor. Bunun sebebi ise pazartesinin kötü oluşu mu? Tabi ki hayır. Pazartesi “zamanının kötü algılanması” kaynaklı bir durum bu.

Bu durumda zamanın bizim için düşündüğümüzden daha çok noktada bizi etkilediğini gösteriyor. Biz zaman dilimini sevmiyorsanız o zaman dilimine uyanmak bile istemiyorsunuz.

Bu yüzden yazımızı herkese mutlu zamanlar diyerek bitiriyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir