Zamanda Yolculuk Nedir?

ZAMANDA YOLCULUK

ZAMANDA YOLCULUK: birçok insanın gönlünü cezbeden, uzun seneler boyunca tartışılmış ve imkanlı olup olmadığı hep sorgulanmıştır. Tanımına bakarsak:

 Geçmiş ve gelecek arasında geçiş yapabilmek olarak adlandırılabilir. Hepimiz şu andayız eğer şu andaki akış dışında olması gerekenden ileriye, geriye veya uzay-zaman akışının dışına çıkarsak bu durumda zaman yolculuğu yapmış olacağız.

Peki zaman yolcuğu için önemli iki fizikçi Albert EİNSTEİN ile Stephen HAWKİNG neler söylüyor?

ALBERT EİNSTEİNAlbert einstein’a göre evren 4 boyuttan oluşuyor ve 4. boyutu ise zaman. Ve zamanda yolculuğu gerçek yapabilmek için ışık hızını aşabilmemiz gerekiyor. Peki ışık hızını aşmak mümkün mü? İşte o noktada pek şansımız yok gibi gözüküyor. Çünkü nesneler kütlelerinden ötürü ışık hızına %99.99999 oranında yaklaşsa dahi asla yüzde 100′e erişemiyor. Işık hızımız ise saniyede 299.792.458 metre, yani saatte 1 milyon kilometreden daha fazla.
Yine de belki bir gün bir uzay gemisi neden aşamasın? diyebiliriz

zamanda yolculuk mümkün mü, uzay gemisi, zaman yolculuğu

STEPHEN HAWKİNGBir diğer önemli fizikçi Stephen HAWKİNG’e göre ise durum biraz daha farklı. Hawking’e göre zaman yolculuğu olabilir. Fakat bu zamanda yolculuğu sadece ileriye yani geleceğe yönelik yapılabilmektedir. Çünkü zamanın ötesine geçmek bizi geriye değil ancak geleceğe götürebilmektedir. Yine de Hawking’de bize Einstein gibi olumsuz düşünceler bırakıyor ve zamana yolculuk gibi bir durum ya da farklı gezegenlere gidilebilmesini pek imkanlı görmüyor.

zamanda yolculuk,

Peki ya zaman yolculuğu üzerine farklı teoriler yok mu? Tabi ki var. Bunlardan en önemlisi ise Solucan delikleri

SOLUCAN DELİKLERİSolucan delikleri bize zaman ve mekan arasında yolculuk yaptırabilecek bir sisteme sahip. Yani bir solucan deliğinden geçip evrenin farklı bir yerinde kendimizi bulabiliriz. Peki bunu nasıl mı yapıyor? Solucan delikleri uzay-zaman arasındaki iki noktayı birbirine bağlıyor. Yani bir nevi kestirme yollar diyebiliriz bu deliklere. Böylece birisinden geçerek diğerine çok kestirme şekilde ulaşabiliyorsunuz. Bu da sizi zaman yolculuğu yapmış hale getiriyor. Ve tabi bu delikler çok küçük noktalar olarak adlandırılıyor. O kadar küçükler ki rakamsal değerleri 10 üzeri-33 boyutlarında. Yani varlığının gerçek olması durumunda da içerisinden geçmek hayli zor olacağa benziyor. Nasıl bir sistem olduğuysa aynı görselde gözüktüğü gibi:

solucan deliklerizaman yolculuğu

KARA-BEYAZ DELİKLEREvet kara delik olur da beyaz delik olmaz mı? olmayadabilir. Yine de şu an en azından teori halinde. Beyaz delik teorisine göre kara delik aynı zamanda bir boyut. Ve sizi içerisine çeken bu kara delikler aynı zamanda sizi farklı bir boyutta tekrar hayata döndürüyor. Ve siz beyaz delik sayesinde tekrar kendinizi bilmediğiniz bir yerde buluyorsunuz. Her ne kadar bilim kurgu filmlerinden geliyormuş gibi gözükse dahi bilim dünyasında varlığı tartışılan bir düşünce.

beyaz delikzaman yolculuğu

Özet ile toparlarsak: Her ne kadar zaman yolculuğu birçoklarımızın olsaydı da gençliğime dönebilseydim veya gelecekteki halime bir bakabilseydim diye düşündüğümüz bir fikir olsa dahi fizikçiler tarafından pek de imkanlı görülmeyen bir olay. Yine de bazı teoriler halen zamanda yolculuğun mümkün olduğunu iddia etmeye devam ediyor. Olabilip olamayacağını bize gelecek gösterecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir